ترکیه (آسیا)

 • پایتختآنکارا
 • واحد پوللیر ترکیه
 • زبان رسمیترکی
 • شهرهای مهماستانبول، آنکارا، آنتالیا، ازمیر، بورسا، آدانا، کوشی آداسی، مارماریس
 • جمعیت۸۲.۰۰۳.۸۸۲
ساعت محلی ترکیه:

جغرافیا:

ترکیه شبه جزیره ای بزرگ است که دو قاره اروپا و آسیا را به هم متصل می کند.

این کشور از سه طرف توسط دریای سیاه در شمال، دریای مدیترانه در جنوب و دریای اژه در غرب احاطه شده است.

ترکیه که به طور رسمی به عنوان جمهوری ترکیه شناخته می شود، یک کشور اروپایی و آسیایی است. ترکیه از شمال غربی با بلغارستان؛ از غرب با یونان ؛از شرق با ارمنستان، آذربایجان و ایران، از شمال شرقی با جورجیا، از جنوب به سوریه و از جنوب شرقی با عراق همسایه است.

استانبول، بزرگترین شهر ترکیه، در تنگه بوسفور ساخته شده است. این شهر تا حدی در اروپا و تا حدی در آسیا است.

ترکیه از ایالت تگزاس آمریکا بزرگتر است.

ترکیه یکی از زلزله خیزترین مناطق در زمین است و در مدت 70 سال گذشته 13 زلزله در کشور رخ داده است.

گسل شمالی آناتولی صدها مایل از دریای مرمره در قسمت غربی کشور به ارتفاعات آناتولی شرقی متصل می شود. این گسل در حدود 8 اینچ (20 سانتیمتر) در سال به عقب و جلو حرکت می کند.

بلندترین کوه ترکیه آرارات است که دو قله دارد (16945 فوت یا 5165 متر).

این کوه نزد بسیاری از مردم مقدس است و اعتقاد بر این است که این جا، جاییست که کشتی نوح بعد از آن سیل بزرگ به گل نشسته است.

آب و هوا:

آب و هوای ترکیه با توجه به منطقه متفاوت است. به طور کلی، آب و هوای کشور متعادل است. منطقه دریای سیاه متعادل و بارانی است. جنوب و منطقه اژه، دارای آب و هوای مدیترانه ای است؛ و مناطق مرکزی، شرقی و جنوب شرقی دارای آب و هوای قاره ای هستند.

طبیعت:

ترکیه مکان مهمانی پرندگان در سفر مهاجرتی بین خانه های تابستانی و زمستانی آنهاست. آنها به یک جنگل ملی محافظت شده مهاجرت می کنند که توسط تالاب نهر محاصره شده است.

اولین پارک ملی در ترکیه در سال 1958 افتتاح شد.

درحال حاضر در ترکیه 39 پارک وجود دارد که گونه های نادر و زیستگاه های آنها در آنجا محافظت می شود. گونه های متعددی در معرض خطر هستند، از جمله عقاب چاله شمالی، که به شدت در معرض خطر قرار دارد.

در یک زمانی، ترکیه منزلگاه شغال ها، سیاهگوش ها، گرگ ها و خرس ها بود، اما در حال حاضر این گونه حیوانات نادر هستند.

مردم و فرهنگ:

مردم ترکیه از پیشینه های مختلفی هستند. آنها یادآور گروه های مختلفی است که هزاران سال پیش ترکیه را ترک کرده اند.

اکثریت مردم ترکیه در شهرها زندگی می کنند و کودکان برای رفتن به دبیرستان باید به شهرها بروند.

مردم ترکیه عمدتا مسلمان سنی هستند و یک پنجم جمعیت ترکیه را کردها تشکیل می دهند.

کودکانی که در قسمت اروپایی استانبول زندگی می کنند ممکن است با کشتی از تنگه بوسفور برای ملاقات با پدر بزرگ و مادربزرگشان که در قسمت آسیایی هستند عبور کنند.

ترکها بسیار خانواده دوست و مهمان نواز هستند. آنها توریست ها را به خانه هایشان می آورند و با غذا و نوشیدنی به استقبالشان می روند.

یکی از وعده های غذایی مورد علاقه ترکها، کباب ساخته شده از بره کبابی است. رژیم غذایی آنها شامل بره، بادمجان و ماست است. آب نبات طعم شیرین با گلبرگ های گل رز به نام Turkish delight یا lokum، در بسیاری از طعم ها و رنگ ها به فروش می رسد.

فوتبال محبوب ترین ورزش در ترکیه است. سه تیم محبوب در استانبول وجود دارد. ترک ها در رشته وزنه برداری و نوعی کشتی که کشتی ترکی نامیده می شود برتری دارند.

تاریخ:

ترکیه از اولین زیست گاه های جهان به شمار می آید.

8800 سال پیش، کاتال هویوک یک محل پلکانی از 150 خانه گلی بود که کنار هم ساخته شده بودند.

خیابانی وجود نداشت و مردم از پشت بام وارد خانه هایشان می شدند.

حدود 4000 سال پیش، هیتی ها یک امپراتوری در بخش مرکزی جایی که امروز آناتولی نام دارد، ایجاد کردند. آنها صدها سال حکمرانی کردند. هنگامی که هیتی ها قدرت را از دست دادند، جنگ تروا رخ داد.

در سال 1453، شهر قسطنطنیه توسط مسلمانان عثمانی فتح شد و ترکیه بخشی از امپراتوری عثمانی شد. بعد از جنگ جهانی اول، کشور توسط یونان مورد حمله قرار گرفت که توسط کمال آتاتورک منجر به استقلال ترکیه شد.

این شهر به طور رسمی در سال 1923 به استانبول تبدیل شد. و ترکیه به یک کشور سکولار تبدیل شد، به این معنی که دین و سیاست از هم جدا شدند. زنان حق رای دادن را در سال 1934 بدست آوردند.

ترکیه یک مقصد محبوب برای تعطیلات است که پیر و جوان،دوستداران ساحل و خشکی، دوست داران غذاهای تاریخی را به سمت خود می کشد.

فرهنگ، آداب و رسوم ،مذهب، سنت مهمان نوازی، مصطفی کمال آتاتورک “پدر ترک ها” و بنیانگذار ترکیه مدرن از افتخارات کشور ترکیه به حساب می آید.

یک کشور پویا که از تغییرات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی استقبال می کند و دوست دارد این مسائل را مورد بحث قرار دهد.

0
 • 0
 • سفر به ترکیه اگر در کمتر از 90 روز باشد نیازی به گرفتن ویزا ندارد. تنها داشتن گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار برای خروج از کشور اهمیت دارد.

  ویزای توریستی بلند مدت ترکیه

  برای دریافت ویزای بلند مدت ترکیه، چند راه وجود دارد. افرادی که نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام کنند، می‌توانند برای ویزای توریستی بلند مدت درخواست بدهند و بیش از 90 روز در ترکیه بمانند. این افراد باید پس از خرید ملک و ثبت اطلاعات مربوط به نقل و انتقال سند در ادارات مربوطه، مدارک مورد نیاز را به دفتر کونسولگری ترکیه ارائه کرده و برای دریافت ویزای بلندمدت، اقدام کنند.

  در حال حاضر کشور ترکیه برای افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری و خرید ملک در ترکیه دارند، شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته است. این افراد می‌توانند شش ماه تا دو سال ویزای توریستی دریافت کنند و از شرایط ویژه اقامت موقت در ترکیه بهره‌مند شوند. برای تمدید این نوع ویزا نیز باید به کنسولگری مراجعه کنند و مدارک مورد نیاز برای تمدید ویزا را ارائه کنند.

  انواع ویزاهایی که ترکیه صادر می‌کند

  ترکیه چند نوع ویزای گردشگری صادر می‌کند که بسته به پاسپورت افراد برای تبعه کشورهای مختلف فرق می‌کند. هزینه ویزای توریستی ترکیه نیز بر همین اساس تعیین می‌شود و برای دارندگان پاسپورت کشورهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد.
  ویزای سینگل به افراد اجازه می‌دهد تا به مدت 90 روز و فقط برای یک بار ورود به ترکیه وارد شوند. در طول این مدت این افراد حق انجام کار یا تحصیل را ندارند و در صورتی که فردی برخلاف این مقررات عمل کند، مقامات دولت ترکیه با وی برخورد قانونی خواهند کرد که عواقب این امر می‌تواند شامل اخراج و عدم ورود دوباره به خاک ترکیه شود.
  ویزای توریستی مالتیپل برای حداکثر 5 سال از طرف دولت ترکیه برای افراد خاص و بر اساس درخواست ایشان صادر می‌شود. در طول این 5 سال فرد می‌تواند برای دوره‌های 90 روزه به ترکیه سفر داشته باشد. ورود مکرر به ترکیه برای افراد دارندگان این ویزا مجاز است و بر خلاف قوانین نخواهد بود.
  هزینه ویزای توریستی ترکیه برای اتباع کشورهای مختلف متفاوت است و بسته به نوع گذرنامه‌هایشان تعیین می‌شود. افرادی که تنها به صورت ترانزیت به ترکیه سفر می‌کنند در صورتی که ظرف مدت 72 ساعت در فرودگاه‌های ترکیه اقامت داشته باشند نیازی به پرداخت هزینه ویزای توریستی ترکیه ندارند.

  انواع ویزاهای دیگر ترکیه

  ترکیه به غیر از ویزای توریستی به اتباع خارجی، اجازه تحصیل و کار نیز می‌دهد. به این صورت که افراد متقاضی با ارائه مدارک مورد نیاز به سفارت ترکیه می‌توانند شرایط خود را گزارش دهند و ویزای کاری یا تحصیلی دریافت کنند. افرادی که تمایل دارند برای ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنند باید قبل از هر اقدامی مدارک معتبر ارائه کنند که نشان می‌دهد در یکی از موسسات علمی و تحصیلی پذیرش گرفته‌اند.
  ویزای تحصیلی ترکیه برای یک سال و به صورت سینگل صادر می‌شود و دانشجویانی که دارای چنین ویزایی هستند می‌توانند پس از 30 روز برای گرفتن اقامت اقدام کنند.

  ویزای کاری ترکیه برای افرادی صادر می‌شود که یک قرارداد کاری با یک شرکت ترکیه‌ای امضا کرده باشند. این نامه باید از طرف شرکت یا موسسه تجاری که تمایل به همکاری با فرد را دارد صادر شود. به طور معمول سفارت ترکیه برای بررسی این نوع ویزا به 2 ماه زمان نیاز دارد. این نوع ویزا نیز مانند ویزای تحصیلی است و فرد متقاضی پس از ورود به ترکیه، باید پس از 30 روز برای دریافت اقامت به دفاتر پلیس محلی مراجعه کند و در بخش امور خارجی، فرم‌های مورد نظر را کامل کند.
  انواع دیگر ویزاهایی که دولت ترکیه صادر می‌کند به قرار زیر است:

  • ویزای تحقیقات
  • ویزای خدمات
  • ویزای الکترونیکی (E ویزا)
  • ویزای فیلمبرداری

  سخن پایانی

  اتباع ایرانی می‌توانند به مدت 90 روز در ترکیه بمانند و نیازی به دریافت ویزا برای این دوره ندارند. دولت ترکیه برای ارائه این ویزا به ایرانیان هزینه‌ای دریافت نمی‌کند اما هزینه ویزای توریستی ترکیه برای اتباع خارجی بر اساس گذرنامه و تابعیت آن‌ها تعیین می‌شود.

  علاوه بر این برای دریافت ویزای بلند مدت ترکیه تنها شرایطی که در حال حاضر وجود دارد خرید ملک است. ترکیه برای افرادی که نسبت به خرید ملک در ترکیه اقدام کنند شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته و این افراد می‌توانند به مدت 6 ماه تا 2 سال از این شرایط استفاده کنند. بر این اساس افرادی که مالک خانه‌ای در خاک ترکیه باشند می‌توانند با ارائه مدارک مالکیت اقامت موقت کشور ترکیه را دریافت کنند.

  علاوه بر ویزای توریستی ترکیه ویزاهای کاری، تحصیلی، پژوهشی و تحقیقاتی نیز صادر می‌کند که شرایط و هزینه دریافت این نوع ویزاها با شرایط و هزینه ویزای توریستی ترکیه تفاوت دارد.

  • جشنواره معماری درب باز:

   اگر در ماه مه از استانبول دیدن کنید، قطعاً باید از جشنواره معماری درب باز که هرساله برگزار می شود، دیدن کنید. استانبول مملو از معماری های افسانه ای است، اما بخش اعظم آن معمولاً در پشت درهای بسته و غیر قابل دسترس برای عموم است. با این وجود ، در طول جشنواره دربهای باز ، بعضی از دربهای بسته معمولاً باز می شوند و می توانید در داخل ساختمان های مهم معماری و تاریخی قدم بزنید.
   ساختمانهای دربهای باز معمولاً شامل مسجد اورتاکوی است که درست روی بوسفر قرار دارد و بین سالهای 1854 تا 1856 ساخته شده است. این مسجد، نمونه ای عالی از معماری عثمانی است.

  • جشنواره موسیقی استانبول:

   جشنواره موسیقی استانبول، یکی از طولانی ترین و محبوب ترین جشنواره های در حال اجرا است که بازدید کنندگانی از سراسر جهان از آن بازدید می کنند. این فستیوال، 46مین سالگرد خود را در سال 2019 جشن می گیرد و دارای موسیقی های کلاسیک فراوان و همچنین اپرا ، باله و موسیقی سنتی ترکیه است. این جشنواره در تعدادی از مکانهای مختلف در سطح شهر برگزار می شود و اغلب همزمان با سایر تئاترها و رویدادهای موسیقی است. بیشتر جشنواره های فرهنگی استانبول در تابستان برگزار می شود، بنابراین حتی اگر در ماه ژوئیه به استانبول سفر کنید ، باز هم می توانید یک رویداد را تجربه کنید.

  • جشنواره کاس لیکیا:

   جشنواره سه روزه Kas Lycia در شهر Kas (در جنوب ترکیه)، در سواحل مدیترانه برگزار می شود. “كاس” در تمام تابستان، یک مقصد گردشگری پرطرفدار است، اما این جشنواره برای خانواده هایی كه علاقه مند به فرهنگ و میراث غنی ترکیه هستند، در ابتدای آغاز فصل شلوغ تابستان آغاز می شود.
   شما می توانید علاوه بر اجرای اپرا ، باله و نمایشگاه های هنری در سطح شهر، رقص های محلی و بین المللی را نیز مشاهده کنید و این تفریحات را با روزها در ساحل، پارک آبی یا خرید سوغات ترکیب کنید.