اسپانیا (اروپا)

 • پایتختمادرید
 • واحد پولیورو
 • زبان رسمیاسپانیایی
 • شهرهای مهممادرید، بارسلونا، والنسیا، گرانادا، مالاگا، سویا
 • جمعیت47,737,941
ساعت محلی اسپانیا:

درباره اسپانیا:

اسپانیا، کشوری واقع در جنوب غربی اروپا است که حدود 85 درصد از شبه جزیره ایبریا را اشغال می کند و آن را با همسایه کوچکترش پرتغال تقسیم می کند. اسپانیا از غرب با پرتغال همسایه است؛ از شمال شرقی به فرانسه متصل می شود، که  توسط کوه های پیرنه ای از آن جدا شده است. تنها مرز اسپانیا از سمت جنوب غربی با جبل الطارق است، که تا سال 1713 به اسپانیا تعلق داشت و پس از پایان جنگ پس از آن به بریتانیا اعطا شد.

تمامی قسمت های دیگر اسپانیا، با آب هم مرز است. از سمت شرق و جنوب شرقی با آب های دریای مدیترانه، از سمت شمال غربی و جنوب غربی توسط اقیانوس اطلس و از شمال  با خلیج بیسکای (ورودی از اقیانوس اطلس) محدود می شود. جزایر قناری، در اقیانوس اطلس و جزایر بالریک در مدیترانه نیز جزء اسپانیا هستند، همچنین Ceuta و Melilla، دو بخش کوچک در شمال آفریقا (شمال مراکش ) هستند که اسپانیا برای قرن ها آن ها را اداره کرده است. جزایر قناری در اقیانوس اطلس دارای منشاء آتشفشانی هستند و جز بلندترین قله ها در قلمرو اسپانیا محسوب می شوند.

اسپانیا یک کشور باشکوه از قلعه های سنگی، کوه های برفی، آثار تاریخی و شهرهای پیشرفته است که همه آنها باعث شده است که مقصد سفر مورد علاقه مسافرین باشد.

در قسمت مرکزی آن ، یک فلات وسیعی است که نیم مایل بالاتر از سطح دریا قرار دارد. بخش بزرگی از این منطقه به طور سنتی به دامداری و تولید حبوبات اختصاص داده می شود. در شمال شرقی کشور، دره وسیعی از رودخانه ابرو، منطقه کوهستانی کاتالونیا و دشت ساحلی تپه ای والنسیا قرار دارد. بخش جنوبی این کشور بیابان است. ساحل دریای جنوب شرقی مدیترانه و جزایر بالئاریک از آب و هوای ملایم برخوردار است و میلیون ها نفر از بازدیدکنندگان و بازنشستگان را، به ویژه از شمال اروپا، به آنجا می کشاند. در شمال غربی کوه های Cantabrian، محدوده ای ناهموار است که در آن باران به شدت جنگل ها و قله های بلند را درهم آمیخته است. اسپانیا  در تابستان بسیار گرم می شود و زمستانهای بسیار سرد و خشکی دارد. خشکسالی در این کشور شایع است.

حومه شهر اسپانیا عجیب و جالب است، با قلعه ها، آبشارها، و خرابه های باستانی، اما شهر های آن بسیار مدرن و مشهور است. پایتخت اندلس سویا، بخاطر فرهنگ موسیقی و رسوم سنتی اش مشهور است. پایتخت کاتالونیای بارسلونا، برای معماری سکولار و صنعت دریایی اش معروف است و پایتخت ملی مادرید برای خیابان های مارپیچی، موزه ها و کتاب فروشی ها و شیوه زندگی آنها در تمام طول روز معروف است. مادرید اسپانیا بزرگترین شهر است و همچنین برای صدها سال مرکز مالی و فرهنگی اسپانیا بوده است.

گیاهان و درختان در سواحل شمال غربی در گالیسیا به خوبی و در کنار خلیج بیسکای به خوبی رشد می کنند که این منطقه، اسپانیای سبز نامیده می شود. باران در کوهستان ها مکرر می بارد و درختان راش و بلوط در اینجا شکوفا می شوند.

فرهنگ و مردم اسپانیا:

بسیاری از اسپانیایی ها دارای یک نژاد اصلی مشترک هستند: ترکیبی از ساکنین اولیه شبه جزیره ایبرین، سلت ها، و بعدا فاتحان اروپا و آفریقا. منشاء مردم باسک در شمال اسپانیا هنوز معلوم نیست. مهاجران اخیر از شمال آفریقا و آمریکای لاتین به این ترکیب اضافه شده اند.

اسپانیایی ها برای عشق خود به زندگی و خوردن و نوشیدن با خانواده و دوستان در دنیا شناخته شده اند. غذاهای سنتی مانند Tapas یا Pintxos محبوب هستند. رقص های محلی و موسیقی تقریبا به اندازه جشنواره های فوتبال و مذهبی اهمیت دارد.

طبیعت اسپانیا:

اسپانیا یک پیوند بین اروپا و آفریقا است که نقطه مهمی برای پرندگان مهاجر است. اسپانیا خانه ای برای پستاندارانی مانند گرگ، سیاهگوش، روباه، گراز وحشی، گوزن، خرگوش و بز می باشد. اما بسیاری از گونه های حیات وحش با تهدیدات از دست رفتن زیستگاه و آلودگی مواجه می شوند.

با توجه به قرن ها در برش درخت، جنگل های بزرگ اکنون تنها در شمال پیرنه و منطقه آستوریاس – گالیسیا یافت می شوند. کاشت درختان جدید دشوار است که گوسفندان و بزها آن ها را از بین می برند. اسپانیا بسیاری از پارک های ملی و پناهگاه ها را ایجاد کرده اما تنها 7 درصد از این کشور را پوشش می دهد.

حکومت و اقتصاد اسپانیا:

در اسپانیا، که یک سلطنت پارلمانی است، پادشاه و رئیس جمهور منتخب، قدرت را در اختیار دارند. اگر چه یک مجلس ملی وجود دارد، اسپانیا یکی از دموکراسی ترین کشورهای اروپایی است. هر یک از 17 منطقه، مدارس، بیمارستان ها و سایر خدمات عمومی خود را مدیریت می کنند.

اسپانیا با شهرهای پر جنب و جوش، تاریخی و سواحل آفتابی، گردشگران بیشتری را نسبت به سایر کشورهای اروپایی به جز فرانسه جذب می کند. خدمات صنعت گردشگری باعث رشد اقتصاد اسپانیا شده است و این کشور جز هشت کشور برتر در جهان از نظر خدمات گردشگری است. در سال 1986، اسپانیا به جامعه اروپایی پیوست و اقتصادش را مدرن تر کرد. صنایع مهم اسپانیا شامل معدن، کشتی سازی و منسوجات است.

0
 • 0
 • اسپانیا سرزمین هزار افسانه است و برای کشف هر یک از این افسانه‌ها باید از تک‌تک جاهای دیدنی اسپانیا بازدید کرد. به عبارت دیگر، اسپانیا یکی از جذاب‌ترین و زیباترین کشورهای اروپایی است که گردشگران بسیاری را از سراسر جهان جذب می‌کند.

  اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که عضو پیمان شینگن است. بنابراین، ضرورت دارد تا گردشگرانی که قصد سفر به اسپانیا را دارند، پیش از سفر به آنجا از طریق سفارت این کشور در تهران برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنند.

  برای دریافت ویزای اسپانیا، بهتر است که به صورت تور گروهی اقدام کنید. جواب دهی ویزای اسپانیا ۲۱ روز کاری به طول می‌انجامد. گردش حساب، تمکن مالی، تاریخچه سفری و سند ملکی از شرایط اخذ ویزای اسپانیا می‌باشد. اگر قصد سفر به اسپانیا دارید، یا به صورت تور گروهی اقدام کنید و یا از یک کشور شینگن دیگر اقدام به گرفتن ویزا کنید که با آن اجازه سفر به اسپانیا را داشته باشید.

  برای گرفتن ویزای اسپانیا می‌توانید به صورت انفرادی هم اقدام کنید. اما با توجه به تجارب کارشناسان چهارفصل به شما می‌گوییم که درخواست ویزای انفرادی اسپانیا رد می‌شود. منظور از اقدام به صورت تور گروهی، اقدام خانوادگی و یا گروهی نیست. منظور از تور گروهی آن است که از سوی یک آژانس هواپیمایی و یا کارگزاران تور اسپانیا اقدام کنید.

     انواع ویزای اسپانیا

   • ویزای توریستی یا گردشگری (شینگن):  به افرادی تعلق می‌گیرد که قصد اقامت کوتاه‌ مدت در اسپانیا به منظور تفریح یا بازدید را داشته باشند. ویزای توریستی اسپانیا برای مدت مشخصی صادر می‌شود و به مسافر اجازه‌ کار یا اقامت بیشتر از مدت زمان ویزا را نمی‌دهد.
   • ویزای ترانزیت فرودگاهی
   • ویزای اقامت بلند مدت برای تحصیل و کار

     شرایط اخذ ویزای اسپانیا

  با توجه به این که اکثر دارندگان ایرانی ویزای شینگن در کشور‌های این حوزه اقدام به پناهندگی می‌کنند، کشور اسپانیا شرایط سختی را برای اعطای ویزا در نظر گرفته است.

  برای دریافت ویزای شینگن اسپانیا باید شرایط زیر را داشته باشید:
  ۱. اقدام به صورت تور گروهی: از طریق یک آژانس و یا کارگزار تور اسپانیا برای اخذ ویزای این کشور اقدام کنید. اقدام انفرادی شما به دلیل عدم اعتماد به بازگشت به ایران از سوی افسران ویزا ریجکت می‌شود.

  ۲. گردش حساب و تمکن مالی: منظور از گردش حساب، مبالغی که به حساب شما واریز و یا برداشت می‌شود نیست. منظور از گردش حساب تعداد تراکنشات ۳ ماهه اخیر می‌باشد و میزان مبالغ اصلا ملاک نیست. تمکن مالی نیز، بهتر است برای هر نفر حدود ۱۰۰ میلیون تومان باشد.

  ۳. تاریخچه سفری متقاضی: بهتر است برای گرفتن ویزای اسپانیا، حداقل چند سفر به کشور‌های آسیایی و یا کشور‌های خارجی داشته باشید. تاریخچه سفری شما به افسران ویزا ثابت می‌کند که شما با اهداف توریستی به اسپانیا وارد می‌شوید.

     مدارک ویزای اسپانیا

  مدارک ویزای اسپانیا باید به زبان اسپانیایی ترجمه شود و ترجمه آن حدودا یک ماه زمان می‌برد. نیازی به گرفتن تائیدیه از سوی وزارت امور خارجه و دادگستری برای مدارک اسپانیا نیست و همان مهر دارالترجمه کفایت می‌کند.

   •  فرم درخواست ویزای اسپانیا
   •  دو قطعه عکس ۳.۵ * ۴.۵
   •  پاسپورت فعلی متقاضی و کلیه پاسپورت‌های قبلی ایشان
   •  رزرو بلیط رفت و برگشت و برنامه سفری
   •  واچر هتل و یا مدارک مربوط به مکان اقامت در اسپانیا
   •  تمکن مالی و گردش حساب
   • سند ملکی
   •  رسید پرداخت هزینه ویزا (بسته به نوع ویزا متفاوت است)
   •  اصل و ترجمه شناسنامه و کارت متقاضی
   •  اصل و ترجمه سند ازدواج متقاضی
   •  دعوت نامه (در صورت وجود)

     هزینه صدور ویزا

  هزینه صدور ویزای توریستی اسپانیا ۶۰ یورو به ازای هر بزرگسال و ۳۵ یورو برای کودکان شش تا دوازده سال است که در زمان ارائه‌ مدارک به صورت نقد در سفارت توسط متقاضی پرداخت می‌شود. این مبلغ بابت بررسی درخواست و مدارک است و در هیچ حالتی عودت داده نمی‌شود.

     دارالترجمه های مورد تائیدیه سفارت اسپانیا

  در صورتی که مدارک ویزای اسپانیا فقط توسط این دارالترجمه ها ترجمه شود، مورد تائید سفارت این کشور می‌باشد.

  ۱. دارالترجمه نوبهار:
  آدرس: تهران، خیابان شهید دکتر بهشتی، بعد از چهارراه اندیشه، پلاک ۴۷ واحد ۴
  تلفن: ۰۲۱۸۸۷۶۳۸۴۱
  ۲. دارالترجمه ارکید:
  آدرس: خیابان آزادی، روبروی ساختمان وزارت کار، خیابان آذربایجان، پلاک ۹۵۷، طبقه ۴
  تلفن: ۰۲۱۶۶۸۶۳۸۲۴
  ۳. دارالترجمه نمونه:
  آدرس: خیابان ولی عصر، نرسیده به میرداماد، خیابان افشار، ساختمان آبشار، طبقه ۲، واحد ۸
  تلفن: ۰۲۱۸۸۳۰۷۵۲۹
  ۴. دارالترجمه کتیبه:
  آدرس: جردن، بالاتر از ناهید شرقی، بن بست شاهرخی، ساختمان شاهرخ، طبقه ۳، واحد ۳۰۳
  تلفن: ۰۲۱۲۲۰۴۳۱۶۴

     زمان لازم برای صدور ویزا

  متقاضیان می‌توانند تا ۹۰ روز قبل از تاریخ سفر خود درخواست ویزا نمایند. برای جلوگیری از مشکلات ناشی از تاخیر در روند پردازش، تمامی درخواست‌های ویزا باید حداقل ۲۱ روز کاری قبل از تاریخ سفر (حداقل زمان لازم برای پردازش مدارک) ارائه شود.

     نکته‌ها:

  ۱) در زمان مصاحبه یک کپی از کلیه مدارک را به همراه داشته باشید، زیرا اصل مدارک بعد از مطابقت به شما عودت داده شده و کپی آن‌ها در پرونده‌ی شما در سفارت اسپانیا باقی می‌ماند.

  ۲) کلیه‌ مدارک فارسی باید دارای ترجمه رسمی باشند.

  ۳) در صورت عدم پذیرش مدارک ارائه شده عودت نخواهد شد.

  ۴)‌ به دلیل تعداد بالای متقاضیان در ماه‌های تابستان و همچنین قبل از تعطیلات نوروز، ممکن است تعیین وقت مصاحبه چند هفته طول بکشد؛ علاوه بر این بررسی مدارک و صدور ویزا نیز ممکن است زمان بیشتری نیاز داشته باشد. از این رو، بهتر است برای تعیین تاریخ سفر، این موارد لحاظ شوند.

     سفارت اسپانیا در ایران

  نشانی: دروس، بلوار شهرزاد، خیابان شادی، کوچه اول شرقی، شماره ۱۰
  تلفن: ۲۲۵۶۸۶۸۱ (۰۲۱)
  ساعت کاری: یکشنبه تا پنج‌شنبه ۸ صبح تا ۱۴:۳۰ بعد از ظهر
  وب‌سایت سفارت: www.exteriores.gob.es

  قیمت ویزا: 60 یورو