مالزی (آسیا)

 • پایتختکوالالامپور
 • واحد پولرینگیت
 • زبان رسمیمالایی
 • شهرهای مهمکوالالامپور
ساعت محلی مالزی:

درباره مالزی:

مالزی کشوری زیبا و متنوع است که دارای نکات برجسته بسیاری است. هر کدام از مناطق مختلف مالزی با ویژگی های خاص خود، این کشور را به مکانی عالی برای گردشگران تبدیل می کنند. با این حال، مالزی فقط به گردشگری بستگی ندارد. اقتصاد این کشور سالها است که در حال پیشرفت است. بر خلاف آنچه برخی از مردم هنوز معتقدند، مالزی یک کشور جهان سوم نیست. این کشور در 50 سال گذشته به طرز چشمگیری توسعه یافته است و این را هنگام بازدید از آن به وضوح مشاهده خواهید کرد. به خصوص در پایتخت مالزی، کوالالامپور، بسیاری از ساختمانهای مدرن، یک سیستم مدرن حمل و نقل ریلی سبک، بسیاری از مراکز خرید لوکس و ماشینهای گران قیمت بی شمار در جاده ها را مشاهده خواهید کرد. زندگی خارج از پایتخت، اغلب کمتر توسعه یافته است.

مالزی در کجا واقع شده است؟

مالزی در جنوب شرقی آسیا ، بین سنگاپور ، تایلند و اندونزی قرار دارد. جزیره عظیم بورنئو با کشور برونئی و اندونزی به اشتراک گذاشته شده است و در شمال با فیلیپین هم مرز است. برای بدست آوردن ایده خوب در مورد محل مالزی، نقشه مالزی، به عکس زیر نگاهی بیندازید. قسمت نارنجی رنگ مربوط به کشور مالزی است:

گردشگری منبع مهمی از درآمد در مالزی است

در چند سال گذشته، مالزی برای گردشگران از محبوبیت بیشتری برخوردار شده است. این تا حدودی ناشی از روابط عمومی مثبت (توسط دولت و وب سایتهایی مانند این) است ، و به این دلیل است که پرواز به طرف دیگر جهان مقرون به صرفه تر می شود. مالزی کشوری مناسب برای بازدید از انواع گردشگران است. اینجا یک مکان عالی برای برای گروه ها ، زوج ها و خانواده های دارای کودک است. هر از چند گاهی جاذبه های جدیدی در مالزی کشف می شوند. جاذبه های موجود به طور مرتب به روز می شوند. اسکان در مالزی اغلب در مقایسه با کشورهای همسایه بسیار مقرون به صرفه است. اگرچه قیمت ها در چند سال گذشته افزایش یافته است، اما هنوز هم از نظر منطقی ارزان است.

مالزی یکی از امن ترین کشورها در بین کشورهای جنوب شرقی آسیا است. گردشگری در اینجا به سرعت در حال توسعه است و تعطیلات ساحلی ، جاذبه های تاریخی و فرهنگی بسیاری، زیبایی طبیعی و عجیب و غریب را به گردشگران ارائه می دهد.

قیمت های پایین و توسعه حمل و نقل ، مالزی را به مکانی عالی برای یک سفر مستقل تبدیل کرده است. سفر به مالزی اغلب با بازدید از سنگاپور یا تایلند، که از طریق راه آهن از مالزی به هم وصل می شوند، ترکیب می شود.

مکانهای فوقالعاده درمالزی برای گشت و گذار، بسیار زیاد است. در اینجا تنها محبوب ترین جزایر لانگکاوی ، پنانگ ، پانگکور ، تیاومن ، جزایر پرهنتیان، ملاکا ؛ تفرجگاه کوهستانی ارتفاعات کامرون. یک مکان خاص جزیره بورنئو است که مکانی ایده آل برای اکوتوریسم است.

با وجود این واقعیت که دین اصلی مالزی اسلام است، قوانین رفتاری در اینجا به اندازه کشورهای عربی سخت و مجازات شونده نیست. شاید تنها محدودیت، به دلیل مقررات دولت و اسلام، قیمت بالای الکل و دخانیات باشد.

آب و هوا ، فصول توریستی مالزی
فصل توریستی مالزی، تمام طول سال است.

مالزی در تمام سال از آب و هوای گرمسیری برخوردار است اما به دلیل نزدیکی به آب، آب و هوا اغلب مرطوب است. با وجود این، هوا هرگز گرم نیست و درجه حرارت به طور متوسط از 20 درجه سانتی گراد تا 30 درجه سانتی گراد در طول سال متغیر است. با این حال در ارتفاعات دما خنک تر است.

وضعیت آب و هوای مالزی یک فصل موسمی را تجربه می کند اما این بسته به مقصد متفاوت است. جنوب غربی، فصل موسمی خود را از ماه مه تا سپتامبر تجربه می کند، در حالی که نوامبر تا مارس مرطوب ترین مناطق شمال شرقی است. بهترین زمان برای بازدید، به خصوص برای تفریحات ساحلی، ماه های ژانویه و فوریه در ساحل غربی، آوریل در “صباح” (یکی از ایالت‌های کشور مالزی در شمال شرقی) و ژوئن و جولای در سواحل شرقی در “ساراواک” است.

کوالالامپور باران را از مارس تا آوریل و سپتامبر تا نوامبر تجربه می کند. در خارج از فصل موسمی، آب و هوا بسیار مطبوع است و روزهای آفتابی و گرم و شبهای کمی خنک تر دارد که تقریباً در هر زمان از سال مالزی را به مکانی دلپذیر برای بازدید تبدیل می کند.

فصل مرطوب در ساحل شرقی بین نوامبر و فوریه است، یعنی زمانی که ساحل غربی، هوای خشک و آفتابی را تجربه می کند. برعکس ، مرطوب ترین ماه ها در ساحل غربی آوریل تا اکتبر است که خشک ترین ماه ها در ساحل شرقی است.

0
 • 0
 • انواع ویزای مالزی
  کشور مالزی انواع زیادی از ویزا را صادر می کند از جمله:
  ويزای ورودی يكنفره، ويزای بازديد (توريستی – گردشگری)، ويزای ترانزيت(عبوری)، ويزای كار و تجارت، ويزای ورودی چندگانه، ويزای كار موقتی، ويزای كار، ويزای اشتغال (ويزا حرفه ای)، ويزای همراه، ويزای دانشجويی، ويزای همسر
  اجازه ورود (Entry Permit)
  (EP) يك مجوز كه برای افراد خارجی كه جزء شهروندان مالايی محسوب نمی شوند، جهت اقامت در مالزی صادر می شود. اين مجوز فقط برای اقامت صادر می شود و افراد متقاضی نمی توانند از اين ويزا برای هر نوع استخدام و يا اهداف ديگر استفاده كنند.
  شرايط لازم برای صدور ويزا توریستی:
  ویزای توریستی برای کسانی است که می خواهند به طور توریستی و تفریحی به مالزی سفر کنند، قبلا مدت این ویزا برای ایرانیان 3 ماه بود اما از ابتدای اکتبر سال 2013 میلادی، مدت ویزای توریستی برای ایرانیان به 2 هفته تغییر یافته است. ایرانیان برای ویزای توریستی نیاز به مراجعه به سفارت نداشته و در زمان ورود به فرودگاه مالزی، مهری در پاسپورتشان زده خواهد شد، که این مهر به منزله اجازه ورود به مالزی می باشد.
  ویزای 15 روزه توریستی
  این ویزا برای گذرنامه ایرانی در فرودگاه مالزی صادر می شود و نیاز به مراجعه به سفارت نمی باشد. در این نوع ویزا مسافرین باید موارد ذیل را رعایت فرمایند :
  بلیط رفت و برگشت
  حداقل 6 ماه از اعتبار گذرنامه باقیمانده باشد.
  هر نفر به اندازه کافی پول به همراه داشته باشد.
  اگر خروج مسافر از کشور مالزی به کشور دیگری می باشد ویزای آن کشور نیز حتما داشته باشد.
  مدت زمان ویزا: 14 روز
  هزینه: ندارد

  ***شرایط دریافت ویزای دو ماهه مالزی***
  افراد علاقه مند به تحصیل در مالزی که پذیرش دانشگاهی خود را دریافت کرده‌اند، متقاضیان کار یا افرادی که از طریق طرح “مالزی – خانه دوم” قصد سفر به مالزی و دریافت ویزای بلند مدت دارند باید ابتدا از سفارت مالزی در ایران “ویزای دوماهه” دریافت کنند.
  این ویزا سه ماه اعتبار دارد و از زمانی که شخص وارد مالزی می‌شود به مدت دو ماه می‌تواند با استفاده از این ویزا در این کشور اقامت داشته باشد تا ویزای اصلی خود را (ویزای دانشجویی، کار، اقامت 10 ساله) دریافت کند.
  مدارک لازم برای دریافت ویزای دوماهه برای دانشجویان
  اصل و کپی پذیرش دانشگاه (دانشجویان ترم اول) یا اصل نامه اشتغال به تحصیل
  اصل و کپی نامه اداره مهاجرت
  تکمیل فرم سفارت
  اصل و کپی صفحه اول پاسپورت
  کپی بلیط (رفت) یا رزرو بلیط
  یک قطعه عکس 3.4 جدید و رنگی
  گواهی بانکی به نام شخص متقاضی
  مدارک لازم برای دریافت ویزای دوماهه برای افراد شاغل در مالزی
  اصل و کپی نامه دعوت به کار یا نامه اشتغال به کار و کپی اساسنامه یا نامه ثبت شرکت مربوطه
  اصل و کپی نامه اداره مهاجرت
  اصل و کپی صفحه اول پاسپورت
  کپی بلیط (رفت) یا رزرو هتل
  یک قطعه عکس 4*3 جدید و رنگی
  مدت ویزا : 2 ماه
  هزینه : 160000 ریال
  نکته : ویزای تحصیلی و ویزای کار به هیچ عنوان صادر نمیشود و متقاضیانی که با پذیرش دانشگاهی اقدام می کنند باید توجه داشته باشند که این ویزای دو ماهه در مالزی توسط دانشگاه تبدیل به ویزای تحصیلی می شود. ویزای کار نیز توسط کارفرما در مالزی و اخذ صدور مجوز کار برای متقاضی در خود مالزی و توسط اداره مهاجرت مالزی تبدیل به ویزای کار میشود.

  ***ویزای دانشجویی مالزی***
  این نوع ویزا مختص کسانی می باشد که میخواهند در دانشگاههای دولتی و خصوصی و کالج های زبان انگلیسی در مالزی ادامه تحصیل بدهند .
  طبق قوانین و مقررات دولت و اداره مهاجرت کشور مالزی، همه دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاهها و کالج های زبان مالزی را دارند، باید ابتدا ویزای تحصیلی مربوط به دانشگاه و کالج مورد نظرشان را بگیرند و بعد به مالزی سفر کنند .
  مراحل اخذ ویزای دانشجویی مالزی: برای گرفتن ویزای دانشجویی مالزی تا لحظه رسیدن به مالزی، باید 4 مرحله را پشت سر بگذارید.
  مرحله اول: گرفتن پذیرش از دانشگاه و یا کالج مورد نظر
  مرحله دوم: گرفتن VDR Approval Letter از دانشگاه و کالجی که پذیرش گرفته اید.
  مدارک مورد نیاز برای گرفتن VDR:
  پر کردن فرم درخواست
  تصویر همه صفحات پاسپورت
  دو قطعه عکس رنگی پاسپورت سایز با زمینه آبی
  کپی نامه پذیرش که از دانشگاه
  کپی مدارک تحصیلی و ریز نمرات
  گزارش مربوط به آزمایشات پزشکی
  هزینه مربوط به نامه تائیدیه

  از روزی که برای VDR اقدام می کنید، تقریبا 6 هفته زمان میبرد تا این نامه آماده شود.
  مرحله سوم: مراجعه به سفارت مالزی در تهران و اقدام برای گرفتن Single Entry Visa یا همان سوشیال ویزا

  فراموش نکنید که نامه VDR کلا 90 روز اعتبار داره و شما توی این فاصله 90 روزه باید حتما به سفارت مالزی در تهران مراجعه کنید.
  بعد از اینکه این مدارک را به سفارت مالزی در تهران ارائه دادید، تقریبا 5 روز الی 10 روز تا آماده شدن ویزا زمان لازم است و بعد از این مدت می توانید از سفارت مالزی در تهران ویزای خود را تحویل بگیرید و به مالزی سفر کنید.
  مرحله چهارم: ثبت نام نهایی در دانشگاه به عنوان دانشجو و درخواست ویزای دانشجویی و ثبت در پاسپورت

  بعد از اینکه به مالزی رسیدید، باید در اولین فرصت به دانشگاه مراجعه کرده و مراحل نهایی ثبت نام، پرداخت شهریه دانشگاه و هزینه بیمه دانشجویی را پرداخت کرده، سپس روز بعد یا همان روز، اصل پاسپورت و مدارک مورد نیاز را تحویل قسمت مربوط به ویزا در دانشگاه دهید که دانشگاه این مدارک را به اداره مهاجرت ارسال کند. در این مرحله در پاسپورت شما ویزای دانشجویی زده خواهد شد.

  مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای دانشجویی زمانی که به مالزی می رسید:
  اصل پاسپورت و کپی همه صفحات آن
  نامه ثبت نام نهایی در دانشگاه
  فرمهای معاینات پزشکی
  رسید بیمه دانشجویی
  دو قطعه عکس رنگی پاسپورت سایز با زمینه آبی
  هزینه نهایی ویزای دانشجویی – این هزینه هم بسته به نوع دانشگاه متفاوت هست ، بین 100 الی 1500 رینگیت

  این مدارک را تحویل دانشگاه می دهید، و خود دانشگاه مدارک را به اداره مهاجرت مالزی می فرستند و ویزای دانشجویی (Student Pass) با یک سال اعتبار برای شما صادر می شود.

  ویزای همراه: ویزای همراه در انگلیسی با واژه Dependant Pass شناخته می شود. این ویزا مخصوص همراهان دانشجو می‌باشد، البته همراهانی که نمی‌خواهند در مالزی تحصیل کنند و فقط به عنوان همراه می‌خواهند در کنار دانشجو باشند. این ویزا را فقط به همسر، پدر و مادر، و فرزندان زیر 18 سال دانشجویان در حال تحصیل در مالزی می‌دهند. بعد از اینکه ویزای دانشجویی شما آماده شد، می‌توانید برای همراهان خود هم درخواست ویزا بدهید.
  مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای همراه:
  تصویر همه صفحات پاسپورت دانشجو و همراهان
  چهار قطعه عکس رنگی پاسپورت سایز با زمینه آبی
  نامه ثبت نام نهایی دانشجو در دانشگاه
  اصل پاسپورت دانشجو و همراهان
  نامه نسبیت
  فرمهای مخصوص درخواست ویزای همراه
  هزینه درخواست صدور ویزا همراه – تقریبا 650 رینگیت

  ***ویزای کار در مالزی***
  همانطور که از نامش پیداست، این ویزا برای کسانی است که می‌خواهند برای کار به مالزی سفر کنند. در این صورت شما ابتدا کار را پیدا می‌کنید و بعد خود کارفرما برای شما ویزا می‌گیرد و شما می توانید به مالزی سفر کنید. مدت این ویزا بسته به جایی داره که شما کار پیدا کردید از 6 ماه تا 5 سال است.