باکو

Baku
37°
clear sky
humidity: 18%
wind: 4m/s SSE
H 35 • L 32
33°
Wed
Weather from OpenWeatherMap
دمای فعلی هوا :
  • کشور آذربایجان
  • جمعیت ۲۲۳۶۰۰۰
  • پیش شماره تلفن +۹۹۴
  • منطقه زمانی GMT+۴
ساعت محلی باکو:

باکو در ساحل غربی دریای خزر در شبه‌جزیره آب‌شوران قرار دارد. وجود تعداد بسیاری از پارک‌های ساحلی و برگزاری برنامه‌های متعدد هنری ازجمله موسیقی، تئاتر و اپرا چهره خاصی به این شهر داده ‌است. بخش قدیمی شهر باکو همراه با برج و حصار قلعه شهر از سده‌های میانه بجا مانده و یکی از آثار ثبت شده دریونسکو به‌عنوان میراث فرهنگ جهانی است.

در باکو باله و اپرا از هنرهای فعال این شهر است و سالن‌های باله، اپرا و همچنین موزه فرش و هنر باکو از مکان‌های دیدنی این شهر می‌باشند. دیسکوها و کلوپ‌های متنوع باکو از دیگر مکان‌های مورد توجه مردم و توریست‌های این شهر است. سواحل زیبای باکو از دیگر مناطق بسیار مورد توجه در این شهر می‌باشند. همچنین به دلیل قدمت بالای این شهر، نباید از مکان‌های تاریخی این شهر غافل گردید. باکو به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، از مراکز عمده خرید و فروش کالاست و دارای بازارهای استثنائی‌ای است. بسیاری از کمپانی‌های بزرگ پوشاک و خوراک دنیا در باکو شعبه دارند.

کشور آذربایجان از کیفیت و تنوع غذایی بسیاری بهره‌مند است به‌طوری که بسیاری از افراد آنجا را با غذاهای لذیذ آن می‌شناسند. قابل‌ذکر است که هزینه غذا (و در کل سایر هزینه‌ها) در کشور آذربایجان، به نسبت کشور ما ارزان‌تر است.

رستوران‌های باکو برای آذری‌ها غذا بخش مهمی از فرهنگ را می‌سازد و ریشه در تاریخ، سنت و ارزش‌های ملی دارد. باروری زمین و منابع غنی آبزیان دریای خزر تنوع غذایی غنی‌ای را پدید آورده است. آذربایجانی‌ها بیش از ۳۰ نوع آش، شامل آن‌هایی که با ماست تهیه می‌شوند، انواع کباب و ششلیک، کوفته و پلو دارند. طرز طبخ و طعم این غذاها با آنچه اقوام آذری ساکن در ایران تدارک می‌بینند تفاوت اندکی دارد. انواع میوه خشک‌شده نیز در طبخ غذا مورد استفاده هستند.

آذری‌ها همچنین در بهره‌گیری و وفور انواع سبزیجات در غذاهایشان مشهورند و جدای آن بشقاب سبزیجات تازه عموماً به همراه غذا سرو می‌شود. چاینوشیدنی اصلی مردم آذربایجان است، آن را پیش از صرف غذا می‌نوشند و همچنین همیشه برای خوش‌آمد گویی به مهمانان مهیا می‌شود.

0
  • 0