استانبول

Istanbul
30°
few clouds
humidity: 62%
wind: 6m/s E
H 28 • L 27
25°
Wed
Weather from OpenWeatherMap
دمای فعلی هوا :
  • کشور ترکیه
  • جمعیت ۱۵,۰۶۷,۷۲۴
  • پیش شماره تلفن ۲۱۲ ۹۰+
  • منطقه زمانی ۳
ساعت محلی استانبول:

استانبول بزرگترین شهر ترکیه است که مرکز اقتصادی، فرهنگی و تاریخی این کشور را تشکیل می دهد. جمعیت تقریباً 15 میلیون نفری در منطقه وسیع استانبول (5343 کیلومتر مربع) زندگی می کنند. استانبول در بسفر (یکی از شلوغ ترین آبراه های جهان) در شمال غربی ترکیه، بین دریای مارماره و دریای سیاه واقع شده است. مرکز تجاری و تاریخی آن در اروپا قرار دارد در حالی که یک سوم از جمعیت آن در سمت آسیا زندگی می کنند.

این شهر در حدود 660 سال پیش از میلاد به عنوان بیزانس تأسیس شد و به یکی از مهمترین شهرهای تاریخ تبدیل شد. نزدیک به شانزده قرن پس از استقرار مجدد خود به عنوان قسطنطنیه در سال 330 میلادی، به عنوان پایتخت چهار امپراطوری تعیین شد: امپراتوری روم، امپراتوری بیزانس، امپراتوری لاتین و امپراتوری عثمانی.  این امر در پیشرفت مسیحیت در دوران روم و بیزانس نقش مهمی داشت، قبل از آن که عثمانی ها در سال 1453 این شهر را فتح کردند و آن را به یک دژ اسلامی و صندلی آخرین خلافت تبدیل کردند.

استانبول در سال 2010 پایتخت فرهنگی اروپا بود. اگرچه جمهوری ترکیه پایتخت خود را در آنکارا تأسیس کرده است، اما کاخ ها و مساجد امپریالیستی در تپه های استانبول هنوز یادآور نقش اصلی قدیم استانبول است.

موقعیت استراتژیک استانبول در امتداد جاده تاریخی ابریشم، شبکه های ریلی به اروپا و خاورمیانه و تنها مسیر دریایی بین دریای سیاه و دریای مدیترانه به شکوفایی یک جمعیت التقاطی (گلچین) کمک کرده است، هرچند که از زمان تأسیس جمهوری در سال 1923 کمتر است. جشنواره های هنری در اواخر قرن بیستم تأسیس شد، در حالی که پیشرفت های زیرساختی یک شبکه حمل و نقل پیچیده را ایجاد کرده است.

اگرچه از زمان تأسیس جمهوری در سال 1923 زیاد نمی گذرد، جشنواره های هنری در اواخر قرن بیستم تأسیس شد که پیشرفت های زیادی در زیرساخت یک شبکه حمل و نقل پیچیده حاصل شده است.

استانبول در سال 2012 میزبان 11.6 میلیون بازدید کننده خارجی بود که این شهر را به پنجمین مقصد جهانگردی محبوب جهان تبدیل کرده است.

استانبول یکی از پرشورترین کلانشهرهای جهان است که انواع رویدادهای بین قاره ای، جشنواره های بین المللی فیلم، موسیقی و تئاتر، دوسالانه های بین المللی و بیش از 80 موزه و بسیاری از گالری های هنری را به نمایش می گذارد. فرهنگ، هنر و تاریخ؛ از جمله نقاشی، مجسمه سازی، عکاسی تنها مواردی از این هنرها می باشند.

استانبول غذاهای متنوعی از غذاهای ترکی را در انواع رستوران های خوب و لوکس استانبول ارائه می دهد. در مورد خرید، تنوع محصولات سنتی و مدرن ارائه شده در بازارهای تاریخی عثمانی و مراکز خرید مدرن، شهر را به یک مرکز جذاب برای دوستداران خرید تبدیل کرده است. Grand Bazaar بزرگترین بازار قدیمی سرپوشیده جهان است که بیش از 3000 فروشگاه دارد.

استانبول تنها شهر جهان است که هم در جغرافیای اروپا و هم در آسیا است. استانبول در گذشته و حال یک مرکز جهانی مهم بوده است. این شهر از یک سو آسیا و از طرف دیگر اروپا را در آغوش می گیرد. استانبول پرجمعیت ترین شهر ترکیه و مرکز فرهنگی و مالی آن است. این شهر در دو طرف بسفر، تنگه باریک بین دریای سیاه و دریای مارمارا قرار دارد. استانبول با شبه جزیره های تاریخی، مکانهای دیدنی و تاریخی بی نظیر، شهری با شکوه و منحصر به فرد است که از گذشته تا به امروز پایتخت تمدن های بسیاری بوده است و هنوز هم خانه بسیاری از ساکنان سراسر جهان است.

مسجد آبی در استانبول تنها مسجد با شش مناره است که بیشترین تعداد مناره ای است که می توانید دیده باشید!

در حال حاضر دو پل معلق در تنگه بسفر وجود دارد که اروپا را به آسیا متصل می کند. همچنین تونلی در زیر بسفر وجود دارد که سیستم ریلی مرمری را بین اروپا و آسیا متصل می کند. مورد دوم با نام تونل اوراسیا Eurasia در دست ساخت است که برای وسایل نقلیه موتوری خواهد بود. دو فرودگاه بین المللی در استانبول وجود دارد. یکی در سمت آسیا و دیگری در طرف اروپایی.

استانبول سومین مترو قدیمی جهان است که در سال 1875 ساخته شده است. طول آن 573 متر است که در منطقه بیوغلو واقع شده است. مترو لندن در سال 1863 و مترو نیویورک در 1868 ساخته شد.

0
  • 0